İTTİFAK, MİLLETİMİZİN HAYRINA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu yaz hem terör örgütü için, hem de onları destekleyenler için sıcak geçecek" dedi. Erdoğan, CHP ve muhalefet partilerinin ittifak düzenlemesiyle ilgili itirazlarını da değerlendirdi
Bu haber 2018-02-23 19:45:13 eklenmiştir.
Her türlü şikayet için E-Mail : cesurgazete@gmail.com

ERDOĞAN yapılan düzenlemeyle ittifaklara hukuki bir zemin kazandırılarak milletin karşısına çıkılacağını belirterek, "Meclis'te ittifaklardan kaynaklanan işbirliklerinin sürmesi milletimizin hayrınadır. Yürütmenin tek başına cumhurbaşkanının yetkisinde olması, hatırlamak istemeyeceğimiz eski devre bir daha fırsat vermeyecektir. AK Parti olarak bizim ittifaklardan geri çekilmemize, korkmamıza neden olabilecek hiçbir sebep yoktur" dedi.

 

 

AKP TEŞKİLATINI UYARDI

CHP başta olmak üzere, kimi muhalefet partilerinin ittifak düzenlemesiyle ilgili  itirazlarına bakıldığında hiçbir makul, mantıklı, dikkate alınması gereken bir taraf bulunmadığını anlatan Erdoğan, teşkilatlarına da şu uyarıyı yaptı: "Her kim AK Parti'yi kısır döngüye sokmaya çalışır, böyle bir çabanın içine girerse karşısında ilk önce şahsımı bulur."  Erdoğan, "Hedef oydaki zayiatı minimize etmek, adeta yok etmektir" diye konuştu. 

 

 

BU YAZ SICAK GEÇECEK

AFRİN operasyonu ve sonrası ile ilgili de konuşan Erdoğan, "Bu yaz hem terör örgütü için, hem de onları destekleyenler için sıcak geçecek öyle görünüyor. Önce Münbiç'i teröristlerden temizleyecek, ardından Fırat'ın doğusunun tamamını kendimiz ve Suriyeli kardeşlerimiz için güvenli hale getirene kadar hiç durmadan yolumuza devam edeceğiz"  açıklaması yaptı.Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nu da  eleştirerek, "Biz Kemal Efendi'nin ağzıyla hareket etmeyiz" dedi.

 

 

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Eskiden ayrı ayrı zarflara konan ve sandıklara atılan oyların tamamı herhangi bir karışıklığa, gereksiz oy iptallerine sebep olmasın diye aynı zarfa yerleştirilip, aynı sandığa atılacak." dedi. Erdoğan, partisinin genel merkezinde, Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'ndaki konuşmasında, partililere hitap etti.

 

 

 

 

"TEKLİFTE, MAHALLİ SEÇİMLERLE İLGİLİ HERHANGİ BİR YENİLİK YOK" 

AK Parti ve MHP olarak kurulan ortak komisyonun, seçim ittifaklarıyla ilgili çalışmalarını tamamladığını bildiren Erdoğan, şunları kaydetti: "Önceki gün bununla ilgili kanun teklifini Meclis'e sunduk. Bu kanun teklifinde mahalli seçimlerle ilgili herhangi bir yenilik yok, sadece milletvekili seçilme yaşının 18'e indirilmesine paralel olarak belediye başkanı, belediye meclis üyesi, il genel meclis üyesi ve muhtarların da seçilme yaşı 18'e indiriliyor, bu onunla ilgili olan kısım.

 

 

Ağırlık, malum cumhurbaşkanı ve parlamentoyu ilgilendiren bölüm. Bir de eskiden ayrı ayrı zarflara konan ve sandıklara atılan oyların tamamı herhangi bir karışıklığa, gereksiz oy iptallerine sebep olmasın diye aynı zarfa yerleştirilip, aynı sandığa atılacak. Bunların tasnifini sandık kurulu üyeleri yapıp, her oyu kendi hanesine kayıt edecek. Bunun dışında eski uygulama neyse aynı şekilde mahalli idareler seçimlerinde bu da yapılacak. Yani herkes kendi adayını gösterecek, kendi kampanyasını yapacak, kendi başarısı için gayret gösterecek." 

 

 

"HER PARTİ KENDİ LİSTESİYLE SEÇİME GİDECEK" 

Erdoğan, partisinin genel merkezinde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'ndaki konuşmasında, siyasi partilerin seçim ittifakına ilişkin düzenlemeyi içeren ortak kanun teklifine yönelik detayları paylaştı.

 

 

Düzenlemeyle asıl yeniliğin, milletvekilli seçimlerinde olacağını söyleyen Erdoğan, "Buna göre birden fazla parti bir araya gelerek milletvekili seçimine ittifak halinde gidebilecek ki buna malum 'Cumhurun İttifakı'veya 'Cumhur İttifakı'diyoruz. Böyle bir durumda seçim pusulasında ittifakın içinde yer alan partilerin amblemleri, bu birlikteliğe verilen ismin altında aynı çerçeve içinde yer alacak. Dolayısıyla her parti kendi listesiyle seçime gidecek.

 

 

Hedef, oydaki zayiatı minimize etmek, adeta yok etmektir. Bunun da tedbirleri alındı. Seçmenler hangi partiyi istiyorsa onun amblemine mührünü vuracak ama oylar birlikte sayılarak toplam milletvekili sayısı belirlenecek, sonra bu oylar partilere göre bölünecek ve toplam milletvekili sayısı herkesin oyu nispetinde dağıtılacak." şeklinde konuştu.

 

 

"NETİCEDE OYU İTTİFAK ALACAK" 

İttifak bölümüne vurulan ancak herhangi bir partinin amblemine denk gelmeyen oyların da geçerli sayılacağını bildiren Erdoğan, şöyle devam etti: "Bundan önce biliyorsunuz böyle bir şey yoktu, oylar iptal edilirdi.

 

 

Bu ortak oylar yine partilerin sayısal çoğunluğu nispetinde dağıtılarak oy oranı değişmeden milletvekili dağıtımına yansıyacak. Neticede oyu ittifak alacak. Tabii bu durumda oluşturulacak seçim ittifakında ancak kendi başına milletvekili çıkarma gücüne sahip partilerin yer alması anlamlı hale geliyor. Halbuki ülkemizde kendi başına milletvekili çıkartamayacak durumda olsa da siyasi bir özne olarak değer taşıyan pek çok parti var. İşte yeni düzenlemede bunlar için de kolaylık getirildi.

 

 

Herhangi bir siyasi partinin lideri veya üyelerine, kendi partilerinden istifa etmeksizin bir başka partinin listesinden aday gösterilebilme imkanı sağlandı. Bu partiler, seçim pusulasındaki ittifak bölümünde yer almayacaklar ama aday listesinde bulunmak suretiyle dolaylı bir şekilde bu oluşumda temsil edilecekler. Logosu yok ama A veya B partisinin listesinde yer almak suretiyle seçilme şansını yakalayabilir. Örneğin Büyük Birlik Partisi başta olmak üzere bu oluşum içinde yer almak isteyen ancak oy dağılımı itibarıyla kendi başına milletvekili çıkarma imkanı bulunmayan partiler ise ittifaktaki herhangi bir partinin listesinde seçime girebileceklerdir." 

Erdoğan, cumhurbaşkanı adayının da bu güç birliği çerçevesinde belirlenmesinin gayet doğal olduğunu, 2019 Kasım ayındaki seçimlerde milletvekili ve cumhurbaşkanı adaylarının pusulalarının birlikte verileceğini belirterek, "Asıl yenilik burada. Seçmenler oy kabininde her ikisiyle ilgili de tercihlerini yapıp bu defa aynı zarf içinde sandığa atacaklardır." dedi.

 

 

"SEÇİM SİSTEMİNİN ÖZÜNDE HERHANGİ BİR DEĞİŞİKLİK YOK" 

Seçim sisteminin özünde herhangi bir değişikliğin olmadığının altını çizen Erdoğan, "Her parti kendi milletvekili listesini yapacak, kendi oyunu alacak, kendi milletvekillerini seçecektir. Tek fark, ittifak halinde seçime giden partilerin oylarının birlikte sayılması, milletvekili dağılımının bilahare bu toplamın yeniden dağılımıyla belirlenmesidir. Gereksiz oy kayıplarının önüne geçmek için pusulanın ilgili alanının neresine mühür basılırsa basılsın vatandaşımızın iradesinin geçerli sayılması da önemli bir yeniliktir. Oy zayiatı burada olmayacak." ifadelerini kullandı.

 

 

Geçmişte terör örgütlerine müzahir partilerin vatandaşlar üzerinde kurdukları baskıyı ortadan kaldırmaya yönelik birtakım tedbirlerin de düzenlemede yer aldığını dile getiren Erdoğan, sandık güvenliği konusunda doğrudan vatandaşın talebinin dikkate alınmasının sağlanacağını vurguladı.

 

 

Erdoğan, yalnızca sandık kurulunun mühür eksiğinden kaynaklanan tartışmaları ortadan kaldıracak düzenlemelerin teklifte yer aldığını belirterek, "Ülkemizin siyasi tarihinde önemli bir adım olduğuna inandığım seçim ittifaklarına imkan sağlayacak bu düzenlemenin hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

 

 

"O DEVİR KAPANIYOR" 

Düzenlemeyle ittifakların hukuki bir zemine kavuşturulacağının altını çizen Erdoğan, "Milletin karşısına öyle gizli saklı şekilde değil her şey önceden ilan edilerek çıkmış olunacak. Esasen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ruhunda siyasi partilerin bu tür ittifaklar yapabilmesine imkan sağlanması

vardır. Yüzde 50+1 ile seçilecek cumhurbaşkanının, mümkün olan en geniş siyasal tabanı kucaklamak için çalışırken partisini bunun dışında tutması, Mecliste bambaşka bir fotoğraf ortaya konması doğru değildir. Yürütmenin tek başına cumhurbaşkanının sorumluluğunda olması, eski Türkiye'nin hiçbirimizin hatırlamak dahi istemediği koalisyonlardan kaynaklanan o krizlerinin bir daha tekerrürüne

imkan vermeyecektir. O devir kapanıyor." değerlendirmesini yaptı.

 

 

 

İTTİFAK, MİLLETİMİZİN HAYRINA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mecliste seçim ittifaklarından kaynaklanan iş birliğinin sürmesinin yalnızca Türkiye'nin, Türk milletinin hayrına olacağını dile getirerek şunları söyledi: "Bu bakımdan bizim AK Parti olarak ittifaklardan korkmamızı, çekinmemizi, geri durmamızı gerektirecek hiçbir husus yoktur. Biz milletimize de kendimize de güveniyoruz. CHP başta olmak üzere kimi muhalefet partilerinin bu konudaki itirazlarına baktığımızda hiçbir makul, mantıklı, dikkate alınması gereken bir taraf bulunmadığını açıkça görüyoruz. Onun için kendi yolumuzda yürüyecek, azami müştereklerimiz olan MHP ile başlattığımız bu süreci 2019 seçimlerinde kararlılıkla hayata geçireceğiz. Bu yolda, bu yolculukta artık herhangi bir tereddüde yer yoktur. Tüm teşkilatlarımızın da içinde bulunduğumuz dönemin nezaketine uygun şekilde bu hususta dikkatli ve yapıcı anlayışta hareket edeceğine inanıyorum." 

 

"İNSANİ SORUMLULUKLARI YILLARCA YÜKSÜNMEDEN YERİNE GETİRDİK" 

Türkiye'nin, güney sınırlarını terör örgütlerinin tehditlerinden ve tacizlerinden koruma konusundaki kararlılığının, her geçen gün daha güçlü şekilde dünyaya gösterildiğini vurgulayan Erdoğan, "Suriye ve Irak'ta yaşanan istikrarsızlıkların ülkemizin üzerine yüklediği insani sorumlulukları yıllarca yüksünmeden yerine getirdik. Bu süreçte hep, her iki ülkenin de kısa sürede yeniden huzura ve güvene yeniden kavuşmasını umut ettik. Bu yönde gayret sarf ettik. Ülkemizde misafir ettiğimiz kardeşlerimizin, 3,5 milyon, yeniden kendi yurtlarında hayatlarını sürdürebilecekleri iklimin oluşması için elimizden geleni yaptık ancak tüm çabalarımıza rağmen özellikle Suriye'de işler yoluna girmek yerine, saldırıların ve terörün topraklarımıza kadar ulaştığını gördük." şeklinde konuştu.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu dönemde Türkiye'nin de çok ciddisınamalardan geçtiğine işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Gezi olaylarıyla başlayan, 17-25 Aralık emniyet, yargı darbegirişimiyle süren, 2015 Haziran'ındaki seçimlerle siyasi istikrarsızlık tehdidine doğru giden, bölücü örgütün çukur eylemleriyle farklı bir boyut kazanan, DEAŞ veya DEAŞ'ın şehirlerimizi tehdit eden canlı bomba saldırılarıyla azgınlaşan, 15 Temmuz darbesiyle de adeta zirveye çıkan velhasıl böylesine sıkıntılı bir süreci hep beraber yaşadık. Ülkemize yönelik saldırıların altın vuruşu mahiyetindeki 15 Temmuz darbe girişimi, tam tersine milletimizin ve devletimizin adeta yeniden dirilişine, yeniden şahlanışına bana göre vesile teşkil etti. Bu yeni dönemin ilk neticesi, Fırat Kalkanı Harekatı ile Cerablus, El Bab, bu bölge, 2 bin kilometrekarelik arazi DEAŞ ve PYD teröristlerinden tamamen temizlenmiş oldu. Burada yaşayan yaklaşık 140 bin insan topraklarına dönmüş oldu. Bunu biz sağladık." 

 

"ÖYLE BİR DERDİN YOK Kİ" 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk ordusunun bugüne kadar tek bir sivilin dahi zarar görmemesine dikkat ettiğini, bundan dolayı zaten bu sürenin uzadığına işaret ederek, "Eğer biz sivil, terörist ayırt etmeseydik çoktan zaten Afrin bitmişti." dedi.

 

 

Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nu eleştirerek, "Biz Kemal Efendi'nin ağzıyla hareket etmeyiz. Afrin'e girmeyi doğru bulmuyormuş. Senin zaten nereye girmeyi doğru bulduğunu bu millet anlamadı ki... Öyle bir derdin yok ki... Ne Gabar'la ilgili ne Cudi'yle ilgili ne Tendürek'le ilgili ne Kandil'le ilgili bir derdin var. Onlarla sadece iş birliğin var" ifadelerini kullandı. (AA)

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Siyaset haberleri
Köşe Yazarları
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Cesur Gazete
© Copyright 2013 CesurGazete.com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Dost İnternet Siteleri
Milliyetçi Hareket Partisi
Dost İnternet Siteleri
Yıldıray Çiçek Yazıları
Dost İnternet Siteleri
Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı
Dost İnternet Siteleri
Emre Çakır Yazıları
Dost İnternet Siteleri
Ortadoğu Gazetesi
escort bayan sex Olgun Sex escort escort sex izle sikiş porno izle porno türk porno escort bayan giresun escort kars escort bayan escort malatya escort porno sex izle